Saját honlap elkészítése egyszerűen kezdő vállalkozóként? Lehetséges!

Ahhoz, hogy egy vállalkozással el tudj indulni, szükséged van biztos szakmai tudásra, és egy olyan központi online felületre – egy saját honlap kialakítására –, ahonnan könnyedén eléred a szolgáltatásod iránt érdeklődő embereket földrajzi határok nélkül!
Amikor végre megvalósulni látszik az ötleted, és eldöntöd, hogy bátran belevágsz a vállalkozásodba, jó eséllyel már végiggondoltad, hogyan fogod csinálni. Mik leszenek a szolgáltatások, mennyiért fogod adni, mi lesz a munkafolyamat, kik tartoznak a célcsoportba és mennyi munkát kell ahhoz elvégezned, hogy megteremtsd a megfelelő bevételt. Milyen kiadásaid lesznek, milyen szoftvereket, programokat, eszközöket fogsz használni. Hogyan kezeled a szerződéseket, számlázást, stb.
Ugye nem titok, hogy a szépen hangzó „fő motivációm” és „célom, hogy ügyfeleim elégedettek legyenek” frázisok ellenére az egyik legerősebb hajtóerő mégis a stabil bevétel. Hiszen ahhoz, hogy ne csak vegetáljunk, hanem éljünk is, szükségünk van egy csomó mindenre, amitől jobban érezzük magunkat. És most ne Ferrarira és Maldív-szigetekre gondoljunk, csak egyszerűen arra, hogy lelkifurka nélkül üljünk be egy fodrászhoz, urambocsá elmenjünk havi egyszer egy étterembe vacsorázni.
Ehhez egy olyan stabil alapra kell építkezni, ami nemcsak próbálkozás szintjén tartja a vállalkozást, hanem egyből megad minden támogatást a komoly munkavégzéshez és növekedéshez.
Ahhoz, hogy egy saját honlap legyen, több út is vezet.
- Felkérhetsz egy webdesignert, aki megtervezi, összerakja, elkészíti neked a honlapodat. Többször is beszéltem már arról, hogy mit érdemes figyelembe venned, ha weboldalkészítés előtt állsz, és nem szeretnél zsákutcába jutni. Nyilván egy kezdő webdesigner olcsóbban dolgozik, és nem is feltétlenül ügyetlenebb, mint a több éve pályán lévők. Nézd meg a szóba jöhető webdesignerek munkáit, a közösségi oldalait, és mindenképpen tájékozódj a minőségi saját honlap követelményeiről.
Sajnos nem egy olyan példát láttam, hogy egy rakás pénz kifizetése után a megrendelő sírni tudott volna, mert ráébredt, hogy nem azt kapta, amit szeretett volna. - Megemlítem, de nem kezdő vállalkozásnak való történet, ha egyedi fejlesztésű honlapot terveztetsz. Ez rettentő drága mulatság és általában egy elég hosszú folyamat. Éppen ezért ezt inkább nagy cégek, és az állami, közületi szektor szokta igénybe venni.
- Dolgozhatsz önállóan ingyenes honlapkészítővel, ahol egy gyors regisztráció után azonnal bele is vághatsz a saját honlap elkészítésébe. Ez kecsegtetően hangzik, de nézzük csak meg ezt a módszert egy kicsit alaposabban, hiszen ennek a lehetőségnek a csapdájába elég sokan belesétálnak.
Az ingyenes weboldalak jó kiindulópontnak tűnhetnek, de elég rövid időn belül kiderül majd számodra is, hogy több korlátozással és problémával jár, mint előnnyel.
Nézzük meg, mik az előnyei és mik a hátrányai egy ingyenes honlapnak:
Előnyök:
- 0, azaz nulla forintból elkezdheted felépíteni a saját honlapodat. Költséghatékonynak tűnik a megoldás, de nagyon kell vigyázni vele.
- Előnye még ezeknek az „ingyenes” weboldalkészítő felületeknek, hogy nem kell hozzá különösebb tudás, bárki elkezdheti használni, mert „fogd és vidd” módszerrel működnek. Vannak előre elkészített elemek, amiket csak a kiválasztott sablonban a helyükre kell húzni, és át kell írni benne a szöveget. Rém egyszerű.
- Az is megkönnyíti a dolgod, hogy nem kell aggódnod, hogy biztonságban van-e a honlapod, megkap-e minden frissítést, nem törik-e fel, nem lesz-e vírusos, hiszen ezeket a rendszereket az üzemeltető felügyeli, tartja karban. Erről neked külön nem kell gondoskodnod.
Hátrányok:
- Ha egyáltalán nem szeretnél fizetni a saját domainért, akkor a neved soha nem lesz sajatdomainnev.hu, ellenben lesz sajatdomainneved.ingyenesfeluletneve.com például.
Mit jelent ez: egy aldomaint kapsz, ami nem a tied, csak egy nagy egésznek a miniatűr szelete!
Mivel szeretek példálózni, képzeld el ezt úgy, hogy nem kapod meg a biciklit – nem a te biciklid lesz – csak használhatod néha a többiekkel közös, munkahelyi járgányt! Ez az „cég biciklije” lesz, amire te is felülhetsz, de nem lesz soha a tied. Nem viheted haza, nem tehetsz rá nagyi által horgolt színes üléshuzatot és bárki más is elviheti egy körre. És ha a cég úgy dönt, hogy leselejtezi, eladja, vagy egyszerűen csak megvonja tőled a használati jogot, semmit nem tehetsz a mérgelődésen kívül. Na ilyen egy ingyenes felületen a te honlapod is. Nem a tied, csak használhatod, de akár el is vehetik tőled.
Aztán úgy döntesz, mégiscsak legyen a tiéd, inkább fizetsz érte.
Ha a bicikli példánál maradunk, azt mondja a munkahelyed, lízingelheted a biciklit. Havonta x összeget kell érte fizetned, hogy csak te ülhess fel rá, épp akkor, amikor csak kedved tartja. Tételezzük fel, hogy ez a bicikli 20 ezer forint. De mivel nem vetted meg, csak lízingeled, mondjuk egy évre, azt mondja a cég, hogy havi 4 ezer forintot kell fizetned a kizárólagos használatért, és minimum egy évre kell szerződnöd. Haza is viheted a biciklit, felteheted rá a saját horgolt üléshuzatot és bármikor mehetsz vele, nem ül rá senki más! Jól hangzik ez a négyezer forint. Csakhogy mire lejár az egy év 48 ezer forintot fizetsz ki a bicikliért, és még mindig nem a tiéd! Lejár a szerződésed, és szépen tolhatod vissza a munkahelyi kerékpártátolóba.
Pont ugyanígy működnek az ingyenes felületek is.
Szeretnél egy saját domaint tárhellyel, - mert rájöttél, hogy máshogy nincs semmi értelme a dolognak - akkor nyugodtan előfizethetsz.
Csak kicsit többe fog kerülni, mint egy valóban saját honlap, egy „fizetős” felület.
Lássunk néhány példát ingyenes felületek áraira
- Wix.com: legolcsóbb csomag havi 17USD, ami most kb 6200 ft. Havi! (évi 74400 ft)
- Webnode.com: legolcsóbb csomag 2499 Ft ( évi 30000 ft)
- Mozzello.com legolcsóbb 8€/hó, azaz 3155 Ft (évi 37860 ft)
Egy saját tárhely, amelynek a foglalását önállóan intézed, domain regisztrációval együtt kb. éves szinten 20-25 ezer forint, függően attól, hogy mekkora a tárterület és van-e SSL tanúsítvány, valamint .hu vagy más idegen végződésű-e a domain. Ezen felül ingyenesen telepítheted rá a WordPresst, telepíthetsz drag and drop oldalépítőt és ugyanolyan szisztémával te magad is összehozhatod a honlapodat.
- Ezzel szemben egy ingyenes felületen honlap testreszabása elég erősen korlátozott lesz. Nem fog működni, hogy kigondolod, hogy így, vagy úgy nézzen ki, mert nem biztos, hogy meg lehet azon a felületen ezt valósítani. Nem biztos, hogy van lehetőséged az egyéni igények szerint kialakítani az arculatodat és a funkciókat. Amik pedig rendkívül fontosak, hiszen nagyban hozzájárulnak a vállalkozásod sikeréhez. Különös figyelmet kell fordítani a reszponzív nézetekre és a felhasználóbarát kialakításra, mert ezek nélkül a honlap halott lesz! Ezeken az ingyenes platformokon viszont falakba ütközhetsz, vakarhatod a fejed.
Mennyire hagyható el később az ingyenes honlap felület
Például azt mondod, hogy neked piros bicikli kell, de a munkahelyen csak zöld van. Te aztán meg is feszülhetsz, mint Jézus Krisztus, akkor sem lesz piros biciklid. De amúgy lehet, csak épp már fizeted a zöld biciklire a lízingdíjat és még visszavan egy csomó idő az egy évből. Megéri venned egy új piros biciklit? (Amúgy igen, azt megéri! A zöldre nem kellett volna befizetni 😊 ) Vagy neked kell a biciklire egy különleges lámpa, de erre a biciklire azt nem lehet felszerelni. Nem kompatibilis a kialakítása a zöld biciklivel. Hiába tudod, hogy amúgy erre lenne lehetőség, ha a piros biciklit vetted volna meg. Erre a biciklire nem tudod felszerelni, így elesel ettől a lehetőségtől.
- Tulajdonképpen egy ilyen bérelt felületen nincs semmi kontroll az adataid felett, hiszen nem a tiéd semmi. Csak egy szeletkét kaptál egy nagy egészből, ahova betehetted a cuccod. Ezzel együtt, ha el szeretnéd vinni a teljes eddig létrehozott saját honlapod egy másik – fizetős, de olcsóbb és saját – tárhelyre, nem fogod tudni megtenni! Amiket ugyanis itt hoztál létre, azok nem migrálhatók egy másik rendszerre.
Ne hagyjuk ki a biciklit. 😀 Nagyi üléshuzata annyira rágyógyul a zöld biciklire, hogy nem tudod leszedni és átrakni a pirosra, amit újonnan vásároltál. Lehet kezdeni elölről mindent!
A legjobb lehetőség pedig, hogy bár önállóan állsz neki a saját honlap tervezésének és elkészítésének, de ezt profi szinten szinten kezded!
- Saját tárhelyet igényelsz egy olyan szolgáltatónál, aki a lehető legtöbbet nyújtja a saját honlapod biztonságos tárolásához és gyors működéséhez.
- Regisztráltatod a domain nevedet, amit rögtön hozzá is csatolnak a tárhelyedhez. És olyan tárhelyet kérsz, amiben benne foglaltatik az SSL tanúsítvány, ami a honlap megbízhatóságát jelöli a felhasználók számára.
- Következő lépésként meghallgatod a webdesign minikurzust, ami korábban egy 5 napos anyga voolt, ebben szó esik arról, hogy milyen a jó tartalom, mire figyelj aa design kialakításánál, hogyan alakítsd ki a látogatóban a bizalmat, milyen a felhasználóbarát kialakítás és milyen jogi követelményeknek kell megfelelni. Ez az anyag remek alapot ad arra, hogy elkezdd megvalósítani a honlapodat.
- Ha szeretnéd, letöltheted az ingyenes csekklistát is, ami szintén abban segít, hogy milyen egy igazán ütős honlap.
- A következő lépés lehet, hogy benevezel a WordPress weboldalkészítő alap kurzusra, ahol lépésről-lépésre, gyakorlatban mutatom meg képernyővideók segítségével, hogy hogyan tudod felépíteni a honlapodat! Akár 2 óra online mentorálással is kérheted, ahol csak veled és a honlapoddal foglalkozom személyesen!
A kurzus során megtanulod a tárhelyed használatát, a WP telepítését és megkapod tőlem a Divi telepítőcsomagját is, amit egy évig ingyen használhatsz. Ha ezután előfizetsz, frissítéseket is kapsz rá, ha nem, akkor is működni fog.

Ha komolyan gondolod a vállalkozásodat, érdemes lehet már az elején befektetni egy jól működő, funkciógazdag, felhasználóbarát weboldalba.
Ez nemcsak a hitelességedet és a professzionális megjelenésedet növeli, hanem hosszú távon is jobban megtérül.
Ha bármilyen kérdésed van, vagy szeretnél segítséget kapni egy weboldal készítéséhez, keress bátran! Itt vagyok, hogy támogassalak és segítsek sikeressé tenni a vállalkozásodat.
Köszönöm, hogy elolvastad,